Subdomaina Falas !

Subdomaina Falas ne www.rrethmeje.info  


Subdomainat qe mund te i regjistroni:

emri.rrethmeje.info , emri.preshevarap.info , emri.rexhepi.info , emri.miftari.info

Blogu jem me domain te ri.

www.rexhepi.info

Ku domaini ?

Cysh po doket qiky web s'paska hiq prapashtes si .com .net .org etj.
Vizitone
to

Rapidshare Generator


Nje Gjenerues i akountave te rapidshare.

OUT OF STOCK
KY PROGRAM U KON PROGRAM PER ME TE TUT. KUR KE KLIKU GENERATE KA DAL NI SCARY FACE EDHE SCREAM SOUND.

[UDHEZIM] - Kalo ne Ubuntu ver 1.0

Kjo broshure i ndihmon te gjithe ata qe per here te pare deshirojne te e Instalojn Ubuntun ne kompjuterin e tyre.

SHHKARKO PDF

SHKARKO ODT ( E licensuar me Creative Commons).

VEREJTJE : Kjo broshure kohe pas kohe mund te ndryshohet , keshtu qe sigurohuni qe te merrni verzionin e fundit para se te filloni me Ubuntu.

Ubuntu Software Store

Ubuntu Software Store eshte nje aplikacion i cili ju mundeson qasjen ne mijra aplikacione qe jane te gjitha falas dhe shkarkohen, instalohen dhe vendosen ne kategorin perkatese ne meny vetem me 1 Klik. Ky aplikacion vjen bashk me instalimin e Ubuntus.
Shih Videon per me shume.

Perfitoni me shume nga Thunderbird me RSS Feeds.


Mozilla Thunderbird pervec se eshte E-mail Client, ofron sherbime edhe si RSS Feed.
RSS (Really Simple Syndication), eshte sherbim per informimin e ndryshimeve te nje webi.
Me RSS Feed ju mund te merrni informacionet kryesore (si psh lajme, shkrime interesante etj.) shume lehte.

1. Shkarkojeni Thunderbird (Windows, Linux, Ubuntu).
2. Krijoni nje akount te ri : File/New/Account
3. Zgjedheni si RSS News & Blogs.

4. Emrojeni akountin tuaj. (psh. Informacione)


5. Ne faqen kryesore do te shfaqet akounti i sapokrijuar (Informacione), klikoni me te djathen e miut dhe pastaj klikoni Subscribe.

6. Klikoni Add , Tek Feed URL Shkruani nje link te RSS (p.sh. http://feeds.pcworld.com/pcworld/businesscenter/linuxline/ ) *Shih me poshte "Disa RSS Feed Links".

7. Dhe ne fund shfaqen informacionet e meparshme dhe cdoher kur ka te ri do te shtohet.
PERFUNDIM
Tash ju i keni te gjitha "te rejat" e preferuara te juajat ne nej vend. Pa pasur nevoj te shikoni faqet dhe te gjeni informacionet.


Disa RSS Feed Links:

Google, Yahoo ose Bing ? Cila ju pelqen me shume ?


Te gjithe e perdorim Google-n per kerkim por eshte e padrejt me i akuzu top makinat e kerkimit sic jane Bing edhe Yahoo e me perdor vetem ,Google.
Google mund te ket pamje te thjesht po sa ne vertet i permbush nevojat e juaja ?
Gjejeni ketu:

http://blindsearch.fejus.com/


Shkruani ndonje gje qe ju deshironi te e kerkoni dhe pastaj ne menyr te fshehte do te shfaqen rezultate nga tri makinat, ju votoni per njeren dhe shifni cila ju pershtet.

Prap se prap un e perdori Google, por www.twingine.com (web me 2 frames, njera Google tjetra Yahoo) per kerkime te gjerave qe nuk gjehen lehte.

Dreams...


Safe Links


Ky program u zhvillu per detektimin e linqeve (links) te demshem te cilat e bejne kompjuterin tone me te ngadalshem apo te infektuar. Cdo here kur te beni copy ndonje link te demshem programi e detekton dhe e largon. Programi behet update vazhdimisht ne menyre te qete dhe ju duhet te hapni vetem heren e pare, kurse ai pastaj hapet cdo her kur fillon Windows.

out of stock

 Pasi te e keni instalur dhe hapur programin, ne qoftese jeni kurioz per ta testuar at'her vetem kopjone kete link (por MOS E HAPNI)

http://lmageshack.org/img/imgtze.jpg

The best of stupcat

[Info] Vaktia 2009

Edhe pse vone per ket informat po nejse, Vaktia 2009 kishte marre mbi 1000 shkarkime.
Kjo besoj qe osht sukses :D.

Live Messenger PassShow v1


Eshte nje program i cili shfaq te gjitha passworad e ruajtuar me "Remember Me" ne Windows Live. Programi nuk duhet te perdoret per qellime te keqia.

P.S. Ket aplikacion e kom bo ne kohra e alb-games qe do te thot se nuk perkrahet mo prej meje. Perdoreni nen pergjegjsin tuaj.


[Top Game] Pingus


Loje shum e forte, qe bonu tvarun prej ksaj.
Platformat: Windows , Linux (Ubuntu) , Mac OSX

Source: http://pingus.seul.org/

[Java] OS & Java INFO (open source)


Program i thjesht  qe tregon emrin, arkitekturen, username dhe verzionin e Javas ne kompjuterin tuaj.
Shkarko Source Code

[Top Games] Chicken Invaders III


Nje loje shum shum e forte.
(Special for my kusha NITI )


Gmail - me sherbimet e reja


Gmail edhe niher pe kallxon veten se sa i fort osht, tu e qit hotmailin edhe ni list ma posht.

Top Lista e e-mail providerave:

1.Gmail (Free pop3, imap etj.)
2.(ky vend lihet i zbrast per me tregu madheshtin e Gmail).
3.Hotmail
4.Yahoo

Lista e sherbimeve te reja te Gmail

Alb-Games.com END OF LIFE

Alb-Games.com , ishte nje projekt i nisur nga un, qellimi i tij ishte zhvillimi i lojrave nga Shqiptaret per Shqiptaret, gjithcka te ishte ne gjuhen shqipe dhe kulturen shqipe. Projektin e mirembanim Alket Rexhepi (un), Emrullah Rexhepi dhe Liburn Rashiti. Por pas 3 muajve ishim te zene me shkolle dhe obligime te tjera dhe e lame pas dore. Njera nder arsyet qe e lame mbas dore ishte sepse duhej shume pune per krijimin e nje loje, sado e thjesht qe ishte. Keshtu pas 3 diteve do te mbyllet web faqja. Lojrat mund ti gjeni ketu. Por ky nuk eshte fundit, Alb-Games do te kthehet me nje forme, emer dhe permbajtje te re pas nje kohe te pacaktuar.


RIP Alb-Games.com
13 Tetor 2008 - 13 Tetor 2009

Ubuntu 9.10 - Karmic Koala [29 Tetor 2009]


Ubuntu eshte sistem operativ i bazuar ne GNU/Linux i cili eshte perfekt per lap topa, desktopa dhe servera. Permban te gjitha programet qe ju duhen - nje web browser (Firefox, Opera etj.), OpenOffice (Programe te ngjajshme si Excel, Word, Power Point ejt.) Messenger etj. Ubuntu eshte 99.99% imun ndaj virusave,100% Falas dhe shume i lehte per ta perdorur.

Verzioni me i ri 9.10 me kodemer Karmic Koala do te jete i pranishem per shkarkim me 29 Tetor 2009 dhe mund ta shkarkoni ne www.ubuntu.com.
Ne qoftese keni nevoj per ndihme, pyetje apo dicka tjeter mund te ju drejtoheni forumit zyrtar per te gjithe Shqipetret ne http://shqip.ubuntuforums.org.

Screenshot:

Xhim Presheva - Oj PresheveNje kange shum e mire per Presheven, shpresoj qe Xhimi ma bon hallall qe e kom qit se su dasht me bo qaq tmir kangen.

DOWNLOAD

Source: www.xhimpresheva.com

[Program] Vaktia e Ramazanit 2009

Selamu Alejkum !

Programmed by: ALKET REXHEPI (alketii.blogspot.com)
Background by: LIBURN RASHITI
Takvim by: BIK (www.bislame.com)
License: FREEWARE.

VAKTIA E RAMAZANIT - PER TERRITORIN E KOSOVES 2009

SHENIM:
Edhe pse autori i ketij programi eshte munduar qe sa me mir dhe sa me te pershtatshem te e beje programin,
ai nuk mban pergjegjsi per demet qe mund te shkaktoj programi.
Gjithashtu, autori nuk mban pergjegjsi per informatat e sakta te Vaktis,
ato jan marre me kujdes nga Takvimi i www.bislame.com, GABIMET JANE NJEREZORE dhe ju kerkojm falje per ndonje gabim.

AFTESIT E PROGRAMIT;

- Punon vetem gjat Ramazanit 2009.
- Tregon Kohet e Namazit dhe shenime tjera per ate dite (tekst).
- Kur te hyje ne ndonje Kohe te Namazit fillon Ezani (audio, online) dhe fusha perkatese gjelberohet. [ DREKA, IKINDIA, AKSHAMI, JACIA kurse per Namazin e Sabahut jo ]
- Gjat tere kohes reciton Sure nga Kur'ani Fisnik prej recituesit qe keni perzgjedhur (audio, online).
- Gjat tere kohes shfaq Ajete te rastesishme nga Kur'ani Fisnik (text, online).
- Mundesin per kontrollimin e zerit (WAV)
- Fullscreen ON/OFF

TESTUAR NE: WinXP sp2 (nuk do te thot qe nuk punon te tjerat por nuk e kam testuar)

DOWNLOAD / SHKARKO

Pjese nga "Sherri i Presheves ne der te Stambollit" te Agron Boricit.

Një pasha duke udhëtuar me ushtrinë e vetë gjithnjë pushonte pranë varrezave sepse aty ishte më i qetë se gjetiu, mendonte ai se edhe hijet janë më të mëdha ndër varreza. Prej vendit në vend ai thriste kryepleqtë e vendeve dhe pyeste se kush pushon në ato varre. Dhe kështu njëherë urdhëroi që të vij kryeplaku, sa hap mbyll sytë erdhi kryeplaku…
- Më ftuat pasha?
- Ti je kryeplaku i këtij vendi?
- Po, pasha.
- Pa të keq e kam, por më interson të dij se kush pushon në këto varreza? Mendonte pashai se po pati njerëz të mirë ndër varre, do të ketë edhe në fshat, po nuk pati aty njerëz të mirë, s’ka se si të ketë ndër të gjallët.
- Si urdhëron pasha, tha kryeplaku, vetëm urdhëroni e pyetni se për cilin varr ju interson. Duke shetitur pashai pyeti:
- Kush pushon në këtë varr ?
Plaku pasi mendoi pak I tha:
- “ Rahmet I pastë shpirti pasha efendi, këtu pushon një njeri I mirë që tërë jetën punoi, fitoi dhe ndihmoi”
- Paska qenë njëmend i mirë.
- Po pasha I mirë ka qenë.
- Dua që t’I bëj një dua këtij njeriu të mirë.
Pas pak vazhduan shetinë nëpër varreza dhe pashai pyeti:
- Po këtu kush pushon?
Plaku mendoi me vehte, po ku u ndale këtu! Hë plak s’të kujtohet, a? Jo pasha e di por cka me të thënë…! Thuaj lirisht, ia priti pashai – të thashë se pa të keq e kam.
- Po, pasha, këtu pushon një njerii që tërë jetën e vet ka pirë, ka luajtur bixhoz dhe ka shkuar pas grave.
- Hë-Hë ti për këtë gjë ngurroje të më tregoje.
- Po pasha.
- Po edhe ky për jetën e vet sa paska jetuar paska bërë dic, edhe këtij t’I bëj një dua. Pasi që kreu duanë vazhduan shëtinë nëpër varreza.
- Po këtu?
- Eh pasha! Si të them ?
- Po thuaj lirishtë he burrë.
- Si të them, këtu pushon një njeri ashtu sic thonë njeri koti që nuk I vinte as erë molle e as erë ftoi.
- Ashtu a?
- Po pasha ashtu.
- Largohuni pak. Ju tha pasha, këta shikonin se cka bënë pashaie plaku me habi e pyeti!
- Cka bënë ashtu lum pasha ?
- Po e pshurri.
- Pse ?!
- Po njeriut për jetën e vet duhet t’i vij një erë, e mos i ardht as erë mollë e as erë ftoi le të vijë erë shurre !

Kur mu kujtua kjo anekdotë sikur më largoi nga vendi i ngjarjes dhe për një moment mu kujtuan disa njerëz që për momente thonë “ S’di vallahi unë kurrgjë, unë nuk merrem me politikë unë jam demokrat “

Program: Junior Web Browser

Pershkrimi:
Programi eshte shfletues i faqeve te internetit(Web Browser), i bazur ne Internet Explorer dhe eshte i pershtatshem per femije te moshes 5-13 vjec.

Aftesit e programit:
- Eshte Falas.
- Bllokon shumicen e madhe te faqeve me permbajtje pornografike, ilegale dhe te rrezikshme per kompjuterin. (vazhdimisht eshte ne rritje te bllokimit).
- Google eshte ndryshuar ne aspektet e kerkimit, dmth kerkon faqe qe i pershtaten me shume femijeve dhe pa permbajtje pornografike dhe ilegale.
- Kategori te ndryshme me web faqe te cilat ja rekomandojme ne. (vazhdimisht eshte ne rritje lista).
- Dizajn te pershtatshem per femijet.
- Auto-Update.
- Dhe shume shume gjera te tjera.

Testimet:
Sistemet Operative: XP
Internet Explorer: Te gjitha

Shkarkim:
Se shpejti per shkarkim.Sajt interesant: Omegle

Omegle eshte nje sherbim teresisht i ri, per te bere miq te ri. Kur e perdorni Omeglen, ai kap nje antar te rastit dhe ju lejon te beni chat me njeri tjetrin. Chatet jane komplet anonime, por prezentimet lejohen.

My new Car :P

Program: Zarf Mail

Programi: Menagments & Reports

E-Book- Arti i video Lojrave

E kom bo njo si liber (ma shum mi thon fletushk :P) per bazat e dizajnimit te lojrave, kjo osht pjesa e pare.


Shkarko

Facebook - Connecting People ?

Krejt rinia npergjithsi ja kan nis me perdor facebook-un met madhe, qysh ndita edhe do "vipa" testrades thojshin naper gazeta qe jon bo te varem prej ksaj, bile dje ni shok mtha qe ka ndejt dikund 6 or naper Facebook. Krejt e dim qe mujtni me ndejt nkontakt me shokt, familjen , me qit foto , komente njoni-tjetrit, po sa osht e vertet qe "CONNECTING PEOPLE" ?. Per mu facebooku eshte mjet i duhur per ata qe skan shum shoqni, qe sdalin shpesh, e qe tan kohen e kalojn ktu. Na i kemi kafiqat, parket e kinema (tu mos e perfshi Presheven po muj me thon qe osht Brana edhe te Kisha sikur "park"), po nejse, ktu osht vendi ku njerzt jon "CONNECTED" e jo ne facebook. Kshtu qe ju kisha thon leni kejt kto fantazia ka 6 or e cdo dit, sosht keq me pas, po keq osht met pas ai ty.
Hajde pe zojm qe niher keni bo krim edhe po ju lyp CIA apo cila do koft, vendi ku mundet ajo me kerku te dhena per juve, osht Facebook, badihava i fshini, Facebook-i run backup (per kejt te dhanat, fotot etj.), kshtuqe niher si te regjistroni me tdhana tsakta nFacebook, jeta jot private, SOSHT MO PRIVATE.

DosGames Collection 1I kom mledh 110 lojra te Dosit qe mujtun mu lujt ne Windows, Linux etj. me ane te DosBox Emulator.


SHKARKO
Shenim: Installi ne fund ja qet invalid data, por punon shume mir, programi gjindet tek C:\dosbox

Ndihma per DosBox

1. Shkarkojeni progrmain e DosBox duke klikuar ne butonin per instalim mbrenda programit ose prej faqes www.dosbox.com

2. Instalojeni

3. Hapeni DOSGames Collection

4. Instalojeni ndonjeren prej lojrave
- Te direcotry duhet te shkruaj C:\dosbox\files
- Ju duhet te e ndryshoni ate ne C:\dosbox\lojra\(emrin e lojes)

5. Hapeni DosBox
-Shkruajeni
mount c c:\dosbox\lojra
cd (emrin e lojes)
(emrin e lojes)

Per cdo problem mund te pyesni me ane te komenteve posht.

OS in OS

Instalimi i Windowsit mrenda Ubuntus, programi qe e kom perdor osht VirtualBox

Tash, fjalen e kan fotot:

Cfar sigurie perdor Buburreci 2 per OHS

Cfar sigurie perdor Buburreci 2 per OHS (Online High Scores)
-Kjo metod sherben per parandalimin e poenave te padeshuriar.
Fillimisht duhet me i caktu vlerat, si psh Emri Poena dhe Data + Nje fjale apo fjali sekrete

Cka eshte MD5 (Message-Digest algorithm 5) ?
- MD5 eshte algoritem qe enkripton vetem ne nje kahje (OneWay Encription)
Dmth fjala PRESHEVA me enkriptim te MD5 behet 8013ed077cd08250dffcdda15d3bccf6
dhe eshte e pamundur te kthehet mbrapa, e vetmja menyre eshte nqofse keni nje list me fjal ose ndonje aplikacion qe gjeneron fjali si psh "a , aa , aaa5 ... b , bbb , abc , deri tek zzzzzzzzzzz infinit"
dmth ju vetem merrni nje fjal sekrete te komplikuar dhe te kombinuar me numra shkronja etj.
dhe eshte shume e veshtir per te ja gjetur.

Si te perdoret MD5 dhe Fjala Sekrete per siguri?
-Se pari vlerat Emri, Poena dhe Data + Fjala Sekrete duhet se bashku te enkriptohen me MD5
dhe si e till te konektohet me MySQL Server (Vetem ne qoftese plotesohet kushti i krahasimi te poenave te ketij lojtari me listen e poenave, Poenat e Lojtarit te Tanishem > Me lojtarin me te dopt), pastaj pasi hyn ne MySQL, aplikacioni kerkon perseri informatat e listes se poenave.

Hyrja e poenave ne list
-Cdo poen pasi hyn ne MySQL, dhe prograi kerkon at liste, Infromatat dalin keshtu

Alketi - 120 pike - 3 Shkurt 2008 + (MD5)
kur te hyjne aplikacioni i krahason keshtu

MD5(E hyra e cakutar)
=
MD5(Alketi+120+3 Shkurt 2008+ Fjala Sekrete)

Neqoftese eshte e vertet (True), ateher paraqitet
Neqoftese eshte e pavertet (False), ateher aplikacioni duhet te ja dergoj komanden MySQL per te larguar ate hyrje.

Alket Rexhepi

Dhoma jeme


Dave 3 - The Lost Levels | Online REMAKE


Ni loj e vjeter qe u kon Dangerous Dave 1. E programume dhe e dizajnume prej John Romero
Un e kom bo ket loje Remake, dmth veq dizajni osht i njejt po programimi edhe levelet jon tjera (gjithsejt 4 levele treja), dhe e kom titullu THE LOST LEVELS qe dmth NIVELET E HUMBURUA.

www.alb-games.com/dave3

Loja luhet online
po per me lujt ket loj duni me pas JAVA Sun Runtime.

Ku mundeni me download ktu
http://www.java.com/getjava

2 komedit mat miraFilmi Bruce Almighty edhe Evan Almighty jon defenitivisht 2 komedit mat mira qe egzistojn.
nBruce Almighty bohet fjal per Brusin (Jim Carrey) i cili ankohet shum te Zoti qe spo i ndihmon, kur ni dit Zoti i paraqitet edhe ja jep kejt fuqit e veta per ni koh...
A te Evan Almighty ky Evani zgjidhet Kongresmen edhe don me ndryshu boten, i paraqitet Zoti dhe i thot me ndertu nje anije sikur te historia e Nuhit (Nohas).

Veq pa e kshyr verzinon e Bruce smujtnu me kuptu te Evanit.
Kshtuqe mos e leni pa i pa kta dy filma.

IP Reale


Pata thon moti (mdoket para 3-4 jave) qe ko me bo lojen Pishpirik Online edhe XO (Tic Tac Toe), Po sha me bo pa IP Reale serveri spo funksionon. Provova me at sistemin NO-IP.com diqysh kishe me DNS (po skisha lidhje) po prap sum boni edhe pse provova shum. Ja qova ni leter IPKOs e veta se shka duhet me bo qe me mar ni IP Reale, mthan qe duhet me pas paketen e biznist + me kontaktu account managerin (kto se mora vesh shka po bohet fjal), nPreshev isht gjithashtu paketa biznis po ajo isht 60 Euro nmujt :K , shum. Shnosh ishalla e gjej naj zgjidhje se sbon tan ai mundi veq per ni IP reale mem shku posht.

Pamje prej lojes Pishpirik (Under Construction - fjalia qe e perdori ma shpesh e ma gat haha)
Programed by alketii , Designed by Mr.Em

Lojat edhe shpejtsia (N4S)


Majspari deshta me cek se shum vshtir po osht me i maru qito loja, sado t'thjeshta mu kon po jon do pun tjera qe po duhet sikur mi bo "sajgi" qe me dal ma mir, edhe pse e dhi krejt ne dizajn sma do hiq bash hiq (hala me paint boj dizajna, krejt lojat qe jon te menu LOJA jon 95% tbonme me paint). Si "fillestar" po lshoj shum gabime edhe aty, psh loja Diamantet Nentoksore e provova te ni PC i jemi me performanca mat lodhta , nuk shkojke mir sikur qysh shkojke te vendi ku u programu dmth te lap topi me kto performanca, qe po i shihni nfoto (jo qe mu maru se sosht kumedit sa i fort po pritojsha me i shenu kshtuqe me printscreen ma let), nejse ti kthena sha kesh tu thon, shkojke kadal, edhe loja Mesnata 2 shkojke kadal (mos tfalsim per MateMagjin 2). E tash besoj edhe jom tu "punu" qe lojat e reja qe dalin kan me bo ma mir nkrejt kompjuterat, spaku si ta qoje ni PC tjeter pentium 3sh qe mka met qaty narkiva (haha) at'her i publikoj, perndryshe spo kom nerva.